Nameİstanbul

By Leave a comment

Name İstanbul

Sohbetinde bile bizi heyecanlandıran müziğimizi ve projelerimizi 2009 yılında kurduğumuz Nâmeİstanbul ile sanatseverlerle paylaşmaya ve beğenilerine sunmaya karar verdik.

Yüzyılların biriktirdiği repertuarımızın seçkin eserlerini form ayrımı yapmaksızın kendi okunuş üsluplarına sadık kalarak okumak ve hatta bu üslubu yaşatmaya hizmet etmek amacıyla gönül birliği ettiğimiz dostlarımızla bir araya geldik.

Her biri sanatında mahir olan mensupları ile nâmeİstanbul, Türk müziğine ait tüm formları icra eden bir topluluktur. Klasik repertuara ait eserlerden günümüz şarkılarına, saz eserlerinden dinî mûsikîmizin tüm formlarına, Mevlevî ayinlerinden tasavvuf müziğine kadar… Amacımız, her eserin ister klasik ister tasavvuf ister saz eseri olsun aslına uygun icra edilmesi, gün yüzüne çıkmamış ya da az icra edilen eserlerin sanatseverlere ulaşmasıdır. Bununla beraber bizi dinleyecek misafirlerimize, üzerinde yılların yorgunluğu ve icra kayıpları olan, bilinen eserleri de doğru bir şekilde ve aslına uygun olarak aktarmaktır.

Bu kadro ve repertuar zenginliği ile çok çeşitli projeleri olan ve yenilerini de hazırlayan nâmeİstanbul, farklı kültür ortamlarında, yurtiçinde ve yurtdışında bu projelerini sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Topluluk projeye göre, müziğin ayrılmaz bir parçası olan şiir, belge niteliğindeki görsel malzeme ve konu anlatımlarıyla, geleneği bozmadan yenilik arayışı içinde ve yeni bir tarz geliştirerek farklı bir konser atmosferi oluşturmayı amaçlamaktadır.

www.nameistanbul.org

Saz Sanatçıları

İhsan Özer, Kanun, Santur

Hasan Esen, Kemençe-Keman

Bülent Özbek, Volkan Yılmaz, Ney

Özata Ayan, Tanbur, Lavta

Osman Kırklıkçı, Ud, Şehrud

Serdar Bişiren, Türker Çolak, Perküsyon

 

Ses Sanatçıları

Güzin Değişmez

Cumhur Enes Ergür

Murat Irkılata

Murat Necipoğlu

Mehmet Hadi Duran

Burak Ecevit (Semazen)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>